Mokre szyby w oknach

Mokre szyby czyli jak powinnen wygląć schemat wentylacji grawitacyjnejMokre szyby w oknach, to zjawisko na temat którego powstało wiele prawdziwych i nieprawdziwych teorii. Uważamy jednak za duże nadużycie stwierdzenie, że odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą tylko złej jakości okna.

Występuje wiele czynników, które wpływają na taką sytuację, ale jednym z najważniejszych w tym wypadku jest czynnik związany z wentylacją pomieszczenia.

Prawidłowa wymiana powietrza w praktyce okazuje się bardzo trudna do osiągnięcia, wynika to np.: z oszczędności developerów, firm budowlanych czy błędów w projektowych, które nie przewidziały źródeł czerpania zewnętrznego powietrza, po za oczywiście otwieraniem okien.

Zasadniczo wymiana powietrza wraz z czynnikiem związanym z ogrzewaniem budynku, powinna skutkować uzyskaniem względnej wilgotności powietrza na poziomie 45-60% a wówczas „mokre szyby” to problem innych ludzi :-).

Zaniechanie związane z usunięciem tego zjawiska może ciągnąć za sobą wiele nieprzewidzianych konsekwencji takich jak występowanie grzybów na ścianach i być wynikiem wielu chorób.

Na szczęście znamy mechanizm powstawania tego zjawiska i potrafimy sobie z nim radzić.

Mokre szyby w oknach mogą być ostrzeżeniem o złej wentylacji

Nawiewnik okienny

W okresie zimowym mokre szyby w oknach dają nam doskonałą okazję do tego aby zastanowić się nad stanem wentylacji w naszym domu czy mieszkaniu.

Skuteczna wentylacja w pomieszczeniach możliwa jest wówczas kiedy możemy zagwarantować stały dopływ niezbędnej ilości zewnętrznego powietrza do pomieszczenia.

Zasada, że aby powietrze mogło wylecieć z jakiegoś naczynia to najpierw musi do niego wlecieć jest tu kluczowa. Przykład może stanowić zakręcona butelka wypełniona kolorowym gazem, zdjęcie nakrętki nie spowoduje, że w butelce wytworzy się ciąg i powietrze zawarte w butelce nagle ulegnie wymianie, do tego potrzebny jest nam dodatkowy otwór np. w dolnej jej części.

W budownictwie mieszkaniowym dostarczenie zewnętrznego powietrza odbywa się poprzez ściany i otwory okienne, a te z kolei dzisiaj stały się zbyt szczelne powodując niedostateczną cyrkulację powietrza.

Rozwiązaniem okazały na ten problem stały się nawiewniki montowane w oknach lub ścianach. Działają one bezobsługowo i automatycznie, nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania, nie wyziębiają pomieszczeń, chronią przed nadmiernym hałasem z zewnątrz.

Przed doborem ilości sztuk do wmontowania w stolarkę kierujemy się zasadą, że bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego musi być wyrównany. Żeby to określić obliczamy wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego dla całego mieszkania/domu. Sumujemy ilość powietrza, które powinno być usuwane z pomieszczeń, w których znajdują się kanały wentylacyjne. Otrzymany wynik dzielimy przez ilość powietrza jaką może dostarczyć pojedynczy nawiewnik, otrzymując pożądaną ilość nawietrzaków.

Przykład:
Całkowity strumień powietrza wywiewanego wynosi 205 m3/h, dzielimy go przez 30 m3/h (standardowy nawiewnik) to okazuje się, że potrzeba nam jest ich 7 szt.

Czy mokre szyby w oknach oznaczają że są one zimne?

Przed podjęciem decyzji o konieczności wymiany pakietu szybowego na nowy, istotne jest zrozumienie zjawiska z którym mamy do czynienia. W świecie fizyki określane ono jest jako „Temperatura punktu rosy” lub po prostu „punkt rosy”.

W naszym wypadku zjawisko występuje wówczas gdy na zewnątrz mamy do czynienia z niskimi temperaturami, które to pośrednio oddziałują na wewnętrzną tafle szkła. Temperatura szyby musi być na tyle niska, że wilgoć zawarta w powietrzu przy zetknięciu z nią ulegnie schłodzeniu i przeobrazi się w stan nasycenia czego skutkiem są skropliny wody.

Mokre szyby w oknach | zastosowanie ciepłej ramki dystansowej SWISSPACERRoszenie na szybie może występować na całej powierzchni szyby lub przy jej brzegach. Jeżeli mamy do czynienia tylko z tym drugim, oznacza to, że najsłabszym punktem pakietu jest jego aluminiowa ramka dystansowa, stanowiąca źródło przenoszenia niskiej temperatury na wewnętrzną szybę.

Znając już fizyczną naturę tego zjawiska, możemy poniekąd nim sterować poprzez regulowanie najważniejszymi parametrami tj. temperaturą wewnętrzną szyby i stężeniem wilgotności powietrza, o którym napisane jest wyżej.

Tak więc przed nami pozostaje sprawdzenie czy nasze szyby w oknach posiadają jeszcze właściwości termoizolacyjne, jeśli nie to najwyższy czas to zmieć, stosując najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.

SGG CLIMAPLUS CF3Zaproponować Państwu możemy, pakiety szybowe wypełnione gazami szlachetnymi takimi jak argon czy krypton, dobierając najniższy współczynnik przenikania ciepła. Pod uwagę bierzemy wówczas dostępną głębokość profilu, która ma istotne znaczenie przy doborze pakietu szybowego. Im jest niższy współczynnik przenikania ciepła tym głębokość pakietu jest większa.

Dla najgłębszych profili jest możliwość zastosowania pakietu trzy-szybowego ze współczynnikiem przenikania ciepła sięgającego nawet U = 0.4 W/m2K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>